A Hallási Figyelem Tréning hatékonyságát a francia fül-orr-gégész Dr. Guy Berard és orvos munkatársai által végzett kutatómunka és közel 20 éves sikeres gyakorlati tapasztalatai támasztják alá.
A módszert Rosalie Seymour (Berard tanítványa és a magyarországi terapeuták oktatója) PC-re továbbfejlesztette. A Hallási Figyelem Tréning (Filtered Sound Training) egy speciális, intenzív zeneterápia, ami a központi idegrendszer masszázsát végzi. Fejlődésben való eltérések, tanulási problémák esetén terápiaként alkalmazható, és egyúttal más fejlesztések, logopédiai foglalkozások megalapozására, kiegészítésére is szolgál. A gyermek egész viselkedésére, fejlődésére hatással van.
Minden embernél –gyermeknél és felnőttnél- meghatározó, hogy a hallott információt, jelet milyen mértékben és hogyan tudja feldolgozni, felhasználni.
A gyengébb beszédészlelésnek, beszédértésnek, hallás utáni szövegértésnek, egyes beszédhibáknak, memória gyengeségnek, figyelmi és magatartási problémáknak, valamint iskolásoknál mindezek mellett az olvasási, írási nehézségnek az egyik oka az auditív feldolgozás zavara lehet, akár ép hallás mellett. Sok, tanulási problémával küzdő gyermek mutat nehézséget az auditív feldolgozás területén. Ennek tünete lehet a hallási figyelmetlenség, az elmaradó válasz egy auditív ingerre, gyenge auditív memória, probléma a beszédhang-betű megfeleltetéssel vagy a helyesírással - továbbá a megkésett vagy zavart beszéd és nyelvi fejlődés.
A gyenge auditív feldolgozás nem csupán a tanulási nehézségben mutatkozik meg, hanem magatartás-problémákat, hiperkinetikus -, vagy figyelemzavart is eredményezhet.
Az auditív feldolgozási problémával küzdők bizonyos százaléka csökkentett vagy lassú reakciót mutat az auditív stimulusra, míg mások túl érzékenyek a hangokra és túlreagálnak általános hangingereket, valamint az osztálytermi zaj kimeríti őket. Eltakarják a fülüket, a tömegtől visszahúzódnak. A bevásárló-központokban agresszívekké válhatnak, vagy hisztiznek. Időnként süketnek tettetik magukat, így védekezve a fájdalmas hangokkal szemben.
A Tréning javasolt gyermekeknek, valamint felnőtteknek az alábbi problémák fennállásakor:
beszédészlelési zavar |
halláscsökkenés (időskori is!) |
beszédmegértési zavar |
halláskárosodás |
megkésett beszédfejlődés |
hallási túlérzékenység |
hiperkinetikus zavar |
fájdalmas hallás |
aktivitászavar |
vizuális észlelés zavara |
figyelemzavar |
alak-háttér megkülönböztetés (Gestalt) zavara |
diszlexia, diszgráfia |
szerialitás problémája |
autizmus |
viselkedés zavarok |
Asperger szindróma |
esetenként Tinnitus (fülzúgás) |
Down-szindróma |
Problémára utaló jelek:
A Tréning 10 napon keresztül napi 2 x 30 percig tart, egy nap minimum 3 óra különbséggel.
A HFT/FST egy speciális készülékkel, fejhallgatóval történik. A készülék fő operációs elve a hallási figyelmi mechanizmus számára nyújtott masszázs. Ez egyféle „auditív gimnasztika” – mivel a kimenet a magas és az alacsony frekvenciák között váltakozik, a fül reakciója erre a váltakozásra a működésbeli javulás lesz.
A zenének ez a modulációja egy programozás eredménye, amely szétválasztja a zene magas és mély hangjait. A programozásnak kulcsfontosságú tulajdonsága az, hogy a fél órás tréning alatt végig randomizálja a magas – mély váltásokat. Ezt a jellemzőt tekintik a tréning központi tulajdonságának.
Ez a randomizálás azt éri el a hanggal, hogy az agy nem képes mintát alkotni, vagyis nem tudja előre megjósolni a következő jelet, ezáltal az auditív stimulus állandóan újszerű marad.
A hangerő beállításánál általános szabály, hogy a hangerőt lassan emeljük 0 dB-ről addig a szintig, amelynél a páciens már tiltakozik, majd komfort szintre csökkentjük. Lehetetlenség ezt a szintet pontosan meghatározni, mivel az egyéni reakciók skálája igen széles. Sok páciens nyugtalan az első alkalommal, mert szorong az új helyzetben. A szorongásuk és a diszkomfort-érzetük sokkal inkább az ismeretlen környezetnek, mint a zene hangosságának tudható be.
Vannak olyan páciensek, akik meglepően irtóznak a hangoktól, ezért a terapeutának nagyon halkan kell kezdeni és fokozatosan emelni a hangerőt alkalomról alkalomra. Általában gyorsan nő a tolerancia a hangokkal szemben, így a legtöbb túlérzékeny illető a 6-8 alkalom között már a cél-hangerőre állítható.
A cél 85 dB hangerő beállítása, a komfort-érzettől függően. A készülék beállításánál fogva nem állítható túl hangosra, emiatt a halláskárosodás kizárható.
A tréning végére a hallási mechanizmus fokozatosan úgy változik meg, hogy képes az auditív információ hatékony továbbítására.
A pozitív változások közül némelyek már rögtön észlelhetőek, mások hosszabb idő után. Azt mondhatjuk, hogy a hallási figyelemfejlesztő tréning jótékony hatásait körülbelül 3-4 hónap elteltével lehet összegezni, addigra éri el a maximumát.
Előfordulhat, hogy a sikeres Tréning után a probléma visszatér. Ilyenkor 6-9 hónap elteltével a pozitív hatás stabilizálása érdekében a gyermek aktuális állapotának megfelelő beállítások mellett ismételhető meg.
Az eddig tapasztalatok alapján beszédproblémák, hallási figyelem/beszédértési problémák esetén elegendő egy kezelés (10 nap), súlyosabb „diszes”tünetek, autizmus spektrumzavar esetén a szenzoros érzékenység változásai miatt akár több kezelésre is szükség lehet.